Lokumcu Hacı Niyazi Efendi

Lokumcu Hacı Niyazi Efendi


Referans Description
  • 1
  • 18/02/2017

Tarihi İstanbul lokumcusu Hacı Niyazi Efendi’nin websitesi yapmaktan keyif aldığımız işlerden biri oldu. 1907 yılından bu yana, yolu İstiklal Caddesinden geçen herkesin hafızasında yer etmiş Lokumcu Hacı Niyazi Efendi, değişmeden günümüze kalan çok az şeyden biri. Sitede Osmanlı ve Türk kimliğinin klasik unsurlarınıyla, Hacı Niyazi Efendi’nin kendine has tarzını bir araya getiren bir tasarım konsepti yaratmak için çalıştık.

AMAÇ
Hacı Niyazi Efendi sitesini ziyaret eden kullanıcıların ihtiyaç duydukları her türlü bilgiye site üzerinden kolayca ulaşmalarını mümkün kılacak, akıcı ve kolay ulaşılabilir bir kullanıcı arayüzü oluşturmayı amaçladık. Firmanın ürettiği lokum çeşitleri, üretimde kullanılan malzeme ve teknikler, firmanın tarihçesi, adresi, iletişim, online sipariş formlarını kullanıcıların kolayca erişebilecekleri sezgisel bir arayüzde birleştirdik.

ÇOK DİLLİLİK
Hacı Niyazi Efendi sitesi Latin alfabesi kullananan dillerin yanı sıra, kril alfabesi ve sağdan sola yazılan İbranice ve Arapça ile de uyumlu çalışabilecek %100 çok dilli olarak tasarlandı. Her bir dil için farklı bir yönetim modülü içeren sitede hali hazırda İngilizce ve Türkçe siteler olsa da çevirileri tamamlandıkça Rusça, Almanca, Arapça ve İbranice arayüzler eklenmeye devam edilecektir. Site görüntülendiği tarayıcının dili site arayüzlerinden hangisine uygunsa onunla açılır. Eğer sitede olmayan bir dil kullanan bir tarayıcı ile görüntüleniyorsa, site kullanıcın Ip adresinden bulunduğu ülkeyi belirleyip, Türkiye’den ulaşılıyorsa Türkçe eğer Yurtdışından ve Türkçeden farklı bir dil kullanan bir tarayıcı içinse varsayılan olarak İngilizce arayüzle açılmaktadır.

MOBİL UYUMLULUK
haciniyaziefendi.com.tr sitesi piyasada yaygın olarak kullanılan hemen hemen bütün masaüstü bilgisayar, notebook ve mobil aygıt ekranlarıyla uyumludur. Site görüntülendiği yagıtın ekranına uyacak şekilde şekilde bileşenlerini ve yazıtipi büyüklüklerini otomatik olarak ayarlar. Bunun yanında sitede blokların hangi aygıt ekranlarında görünür olup hangilerinde görünmeyeceğini teker teker seçmek mümkündür.

HIZ
Kullanıcıların yavaş açılan siteleri ziyaretten vazgeçtikleri web tasarımcılar tarafından iyi bilinen bir gerçektir. Ayrıca Google yavaş açılan siteleri arama sonuçlarında daha aşağı sıralara kaydırıp cezalandrımaktadır. Bunu göz önünde tutarak haciniyaziefendi.com.tr sitesinin kullanıcıların taleplerine hızlı tepki verebilmesi için bir dizi önbellekle destekledik. Sitede kullanılan tüm JavaScript ve CSS dosyaları birleştirilerek tek bir dosya haline getirildikten sonra sıkıştırılarak yayınlanır.

Referans Details
  • müşteri:

    Erol Gıda Ltd. Şti. / Niyazi Erol